Logo English version Versija neįgaliesiems
Paieškos mygtukas
2015 m. rugsėjo 4 d. 21:38
 
 

Degalų kainų ir akcizų kaitos dinamika

Spausdinti
2012-04-26 08:30

Vilnius, balandžio 26 d. Atsižvelgdama į degalų ir jiems taikomų akcizų temų aktualumą, Finansų ministerija pateikia atnaujintą degalų kainų ir mokesčių Lietuvoje, ES šalyse bei Rusijoje ir Baltarusijoje stebėseną.

Kainos be mokesčio ir akcizo dinamika Lietuvoje

Šaltinis: http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/bulletin_en.htm

Kainos be mokesčių š.m. balandžio pradžioje yra didesnės, nei 2009 m. pradžioje buvusi kaina be mokesčių kartu su akcizu. Benzino kaina be mokesčių nuo 2009 m. išaugo 1,45 Lt už litrą, dyzelino - 1,23 Lt už litrą. Mokesčių daliai išliekant praktiškai pastoviai, panašiai augo ir mažmeninė kaina. Akivaizdu, kad pastarasis kainų šuolis yra veikiamas ne mokesčių , bet kitų faktorių: pasaulinių naftos kainų ir geopolitinių veiksnių. Jei kiti faktoriai ir toliau didintų kainas, benzino akcizo sumažinimo iki nustatyto minimalaus tarifo efektas benzino kainoms būtų trumpalaikis ir neženklus, tačiau biudžeto pajamas sumažintų apie 100 mln. litų.

Mažmeninė degalų kaina Lietuvoje ir ES šalyse 2012 balandžio 2 d.

Šaltinis: http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/bulletin_en.htm

Mažmeninės degalų kainos Lietuvoje yra vienos mažiausių ES ir savo dydžiu neišsiskiria regione – Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje degalų kainos yra panašios.

Akcizų tarifas ir degalų kainos be mokesčių Lietuvoje ir ES šalyse 2012 m. balandžio 2 d.

Šaltiniai: akcizų tarifai ir degalų kainos, mokesčiai 

Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad mokesčiai – pati paprasčiausia priemonė reguliuoti kainas. Tačiau taip nėra, kadangi egzistuoja  atvirkštinis ryšys tarp mokesčių dydžio ir gamintojų bei prekybininkų nustatytos kainos be mokesčių. Lietuvos atveju tai ypač ryšku – šiuo metu mūsų šalis taiko mažiausią Europos Sąjungoje akcizo tarifą dyzelinui, tačiau pagal dyzelino kainą be mokesčių yra tarp 9 valstybių, kuriose dyzelino kaina be mokesčių yra didžiausia. Tokia pati situacija Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje , Prancūzijoje, Suomijoje, Airijoje, Olandijoje, Danijoje ir kai kuriose kitose ES šalyse. Nors akcizo tarifas SND (automobilių dujoms) Lietuvoje vienas didžiausių, kaina be mokesčių yra viena mažiausių tarp ES šalių.

Mokesčių dalis kainoje Lietuvoje ir kitose ES šalyse 2012 m. balandžio 2 d.

Šaltinis: http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/bulletin_en.htm

Visose Europos Sąjungose šalyse mokesčiai benzino kainoje viršija 40 proc.

Mokesčių dalies mažmeninėje kainoje kitimo dinamika

Šaltinis: http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/bulletin_en.htm

Augant degalų kainoms dėl kitų nei mokestiniai veiksnių – mokesčių dalis degalų kainoje mažėja ir šiuo metu pasiekė 2008 m. pradžioje buvusį lygį.

Benzino kainų dinamika 2009 – 2012 m.

Dyzelino kainų dinamika 2009-2012 m.

SND kainų dinamika 2009 -2012 m.

Šaltinis: http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/bulletin_en.htm

Benzino ir dyzelino kainos Lietuvoje, Rusijoje ir Baltarusijoje

Šaltinis: Benzino ir dyzelino kainos Rusijoje ir Baltarusijoje š.m. 15 sav. - Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras: http://www.vic.lt/?mid=353&id=9003

Šaltinis: http://ec.europa.eu/energy/observatory/oil/bulletin_en.htm

Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvoje degalų kainos be mokesčių yra didesnės nei mažmeninės kainos Rusijoje ir Baltarusijoje.

Poveikis biudžeto pajamoms sumažinus akcizų tarifą benzinui iki 1240 Lt už 1000 litrų

Šiuo metu Seime registruotas siūlymas nuo 2012 m. birželio 1 d. sumažinti akcizų tarifą benzinui iki ES leistino minimumo. Teigiama, kad tokiu atveju benzino kaina degalinėse galėtų sumažėti vidutiniškai 30 centų vienam litrui (įskaitant akcizo mažinimo poveikį PVM), tačiau yra didelė tikimybė, kad benzinas degalinėse tiek neatpigs. Nuo 2009 m. rugpjūčio 1 d. sumažinus akcizų tarifą dyzelinui, litras dyzelino degalinėse turėjo atpigti apie 22 centais už litrą, tačiau rugpjūčio dyzelino kainas palyginus su liepos kainomis, litras dyzelino vidutiniškai atpigo tik apie 8 centus už litrą.

Pažymėtina, kad degalų kainos priklauso ne tik nuo akcizų ir kitų mokesčių, bet pirmiausia, nuo naftos ir jos produktų kainos pasaulinėje rinkoje, degalų paklausos bei konkurencijos rinkoje, kuri lemia perdirbėjų ir pardavėjų antkainius.

Papildoma informacija:

 

Į viršų
 
Aktualūs duomenys
Biudžetinė įstaiga
Lukiškių g. 2, 01512 Vilnius, Lietuva
Tel. (8 5) 239 0000, faks. (8 5) 279 1481
El. paštas: finmin@finmin.lt
© LR finansų ministerija, 2007-2015 m.
Duomenys apie Lietuvos Respublikos finansų ministeriją
kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre,
juridinio asmens kodas: 288601650
Iš viso lankytojų: 28907056

 

Finansų ministerija, tel: (8 5) 239 0000, faks. (8 5) 279 1481, el. paštas: finmin@finmin.lt, tinklalapis: www.finmin.lt